WordPress Sitenizi Hızlandırmanın 7 Püf Noktası

WordPress Sitenizi Hızlandırmanın 7 Püf Noktası WordPress

Bu işleme net olarak geçmeden evvel hastamıza teşhis koymamız gerekmektedir. Yani sitemizin hızını güvenilir bir kaynaktan rapor olarak edinmemiz gerekmektedir.  Pingdom bu noktada sizlere güncel ve doğru bilgileri ücretsiz bir şekilde Sunacaktır. Burada temel yargıları edindikten sonra dilerseniz WordPress Sitenizi Hızlandırmanın 7 Püf Noktası geçelim. Unutmayın ki sitenizin hızı kaderini belirleyecek kadar önemlidir.

1-Tema Seçimi Konusunda Dikkatli Olun!

Günümüz site sahiplerinin birçoğu tema seçimi olarak NewsPaper gibi temel seçenekleri kullanmaktadır. Ancak yaptığınız testlerde sizlere yavaşlamanın sebebi tema olarak görünüyorsa bu sorunu hemen ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Güncel verilere bakıldığında WordPress için en hızlı tema seçeneklerini sunan firma MyThemeShop adında ki firmadır. Burada yapacağınız tercihlerle temanızdan kaynaklı yavaşlamaları ortadan kaldırabilirsiniz.

2-CDN Kullanmak İyi Bir Seçenek!

CDN temel olarak Server yetkisinin tüm dünyaya yayılması anlamına gelmektedir. Eğer sitenize ait sunucular Manisa’daysa Oslo’dan bağlanan bir ziyaretçiniz sitenize girerken sunucu adresine uzak olduğu için çok zaman harcayacaktır. Ancak CDN kullanımında bu sorun dünyanın her yerine dağıtılan sunucu yetkiniz sayesinde ortadan kalkacaktır.

3-Resim Optimizasyonu Yapın!

Resimler büyük dosya boyutlarına sahip oldukları için sitenin yavaşlamasına sebebiyet verebilirler. Temel optimize işlemlerinizi tamamladıktan sonra sitenizin hızını arttırmak için resimlerinizi de optimize etmeniz gerekmektedir. Resim optimizasyonu birkaç adımda oluşmaktadır. Resim adı, boyutu ve sıkıştırılmış hali bu ayakların birkaçıdır.

4-Veritabanı Optimizasyonu Yapın!

Veritabani-Optimizasyonu

Bu acemi site sahipleri için oldukça zorlayıcı bir olaydır. Fazlalıklardan kurtulmak adına optimize edilen veritabanınız site hızınızın artmasında büyük rol oynayacaktır. Bu işlemi biri yaparken izlemeniz en iyi öğrenme yoludur. Ancak riskli bir süreç olduğundan ilk denemenizde yedek alın. Geri dönüşü olmayan sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunu uzman kadrolara yaptırmanız gerekmektedir.

5-Lazy Load Kullanmayı Deneyin!

Ziyaretçi siteye girdiğinde karşılaştığı ekran ve alt tarafı toplu olarak yüklenir. Bu da trafiği yoğunlaştıracak bir hamle olduğundan tercih edilmemektedir. Scroll komutuna karşın yükleme yapılması site hızının artmasına yol açacaktır. Yani sadece ziyaretçinin görüntülediği site kısmı yüklenir. Kullanıcı aşağı doğru kaydıkça alt taraflar yüklenmeye başlar.

6- CSS, HTML, JavaScript Kodlarını Küçültün!

CSS-HTML-JavaScript-Kodlari

Satın alınan tüm temalarda kod yazarları platformlarda kodları aralarında boşluk bırakarak yazar ve bu sayede kod düzenini sağlarlar. Bu site kullanıcıları için iyi olsa dahi site ziyaretçilerinin siteye erişim hızını düşürmektedir. Düz metin haline getirilen kodlar daha az yer kaplayacaktır. Bu sayede site hızı artacaktır. Bu işlem için W3 Total Cache eklentisi kullanılmalıdır.

7-Bağlantılı Bildirimlerinizi Kapatın!

Diğer ziyaret ettiğiniz bloglardan bildirim aldığınız sistem WordPress siteler arasında iletişim kurulmasına yol açmaktadır. Temel mantıklı olarak görülen bu uygulama trafik üzerinden temeli sağlam sorunlar oluşturduğu için site hızını düşürmektedir. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar>>Tartışma>>Varsayılan Makale>>Bağlantı Bildirimleri Almaya İzin Ver (Deaktif)

İçeriği Oyla
BlogGokhan

  1. Ali Yatarkalkmaz

    Elinize sağlık 🙂

    Cevapla