WordPress Resim Optimizasyonu

WordPress Resim Optimizasyonu WordPress

Görseller her ne kadar önemsiz olsa da SEO için büyük önem arz etmektedir. Görseller Google tarafından değerlendirilmeye yazılı verileriyle alınırlar. Google görselleri görmez ve okur. Bu bilinçte yapacağınız hareketler iç SEO üzerinde oldukça olumlu etkilere yol açacaktır. WordPress Resim Optimizasyonu yapmak sizlerin daha üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır. Daha üst sıralara çıkmak istiyorsanız düzenli olarak görsel optimizasyonunu yapmanız gerekmektedir. WordPress üzerinden görselleri optimize etmenin birkaç farklı yolu vardır. Birkaç aşamada yapacağınız uygulamalar sizlerin optimize ihtiyacınızı giderecektir.

Görsellerinize İsim Verin.

Az evvel de bahsettiğimiz üzere Google görselleri görmez görsellerin isimlerini ve ayrıntılarını okur bu sayede optimize durumlarını kontrol ederek tarayıcıda çıkmaları gereken sıraları belirler. Sitenize görsel eklerken görselin adını düzenlemeniz gerekmektedir. Örnek verecek olursak metin anahtarları “En son çıkan bilgisayar” olsun. Eğer görsel ismi 12232412.jpg olursa Google bu iki SEO unsurunu algılayamaz ve sitenin SEO değerini düşürür. Bunun önüne geçmek için örnekten yola çıkacak olursak görsel isimlerini “en son çıkan telefon-son telefon-son model telefon” şeklinde yapmalıyız. Bunların herhangi birini başlıkta diğerlerini de metin içerisinde anahtar olarak geçirmeliyiz.

Görsellerinize Uygun Boyutlar Verin.

Temel olarak SEO bilgisi olmayan her site sahibi kariyer döneminde Serve Scaled Images hatasını görmüştür. Bu hata optimize edilmemiş resim boyutlandırması anlamına gelmektedir. Sitelerin açılış hızları hem ziyaretçiler için hem de SEO başarısı için büyük bir önem taşımaktadır. Sitenize görsel eklerken sitenizin görseller için uygun gördüğü boyutları belirlemeniz gerekmektedir. Aşırı büyük boyutlandırmalar veya küçük boyutlandırmalar ziyaretçilerinize daha büyük indirme yapma zorunluluğu getireceğinden SEO başarı oranınızı büyük oranda aşağıya çekecektir.

Resimlerinizi Sıkıştırmayı Unutmayın.

Temel unsurların yanına dipnot olarak bir şey daha eklemek istiyoruz. Resimlerinizi eklemeden evvel PhotoShop programını kullanarak sıkıştırmanız gerekmektedir. Alandan tasarruf etmenin büyük faydasını görecek hızlanan sitenizin SEO bakımından zengin bir profile sahip olduğunu fark edeceksiniz. Bu işlemi yapabilmek için birçok farklı fotoğraf programından destek alabilirsiniz. Ancak en faydalı olan program kolay ve akıcı kullanımıyla Adobe PhotoShop’tur. Bu programı açıp şu adımları izleyin. File > Save For Web > Ve ayarlarınızı yapın.

Son Düzenlemelerinizi WordPress Ekranından Yapın.

WordPress-Resim-Optimizasyonu-Ekrani

Son olarak görsellerinizi WordPress ile düzenlemeniz site içi SEO’nun birinci ayağı olan görsel optimizasyonu için büyük önem arz etmektedir. “Ortam Ekle” butonuna tıkladığınızda dosya seçmeniz gerekir. Bu seçimi yaptıktan hemen sonra seçtiğiniz resim ve yanında bazı boş alanlar karşınıza gelir. Bu alanları doldurmanız gerekmektedir. Görsel optimizasyonu için burada “Başlık” kısmına yazının ana kelimesini yerleştirin. Alt yazı kısmına da yazınız için uygun gördüğünüz alt başlık seçeneğini anahtarla paralel olarak değerlendirin. Alternatif metin sekmesine de direkt olarak yazınızda kullandığınız anahtarları yerleştirin. Bu aşamalar sonunda görsel optimizasyon işlemini tamamlamış olacaksınız.

İçeriği Oyla
BlogGokhan