Web Sitesi Hızlandırma Nasıl Yapılır?

wordpress-site-hizlandirma-nasil-yapilir SEO

Web sitesi hızlandırma nasıl yapılır ? Bir web sitesinin hızı kullanıcılar için çok önemli bir etkendir. Yavaş bir site kullanıcılar açısından pek sevilmez. Aynı zamanda arama motorları da hızı yavaş olan siteleri sevmez. Bu yüzden hangi sistemi ( wordpress, joomla veya özel yazılım ) kullanırsanız kullanın kesinlikle tüm sistemlerde hızlandırma işlemi yapmanız gerekmektedir.

Bir web sitesi ortalama kaç saniyede açılmalı diye soracak olursanız bana göre 1 saniye en geç 2 saniyede açılmalı. Yavaş siteleri kimse sevmez. Bu yüzden sitenizin yavaş olması bazen yazılımsal bazen de sunucu ile alakalı olabilir. Hatta bazen ikisi birden bu sorunu yaşamanıza neden olabilir. Bu yüzden sorunun hangisinden kaynaklandığını tespit edip gereken ayarları yapıp sitenizi hızlandırmanız gerekmekte.

Hızlı bir web sitesi, kullanıcıların sitenizde daha çok vakit geçirmesini sağlar. Böylelikle sitenizin hemen çıkma oranı azalacak ve kullanıcılar daha çok vakit geçirmiş olacaklar. Unutmayın hızlı siteler SEO açısından her zaman bir adım öndedir. Gelelim Web sitesi hızlandırma nasıl yapılır? başlıklı konumuzun detaylarına.

Sorunsuz Bir Kod, Tasarım ve SEO

Siteniz için kullanacağınız temayı seçerken dikkatli olun. Çünkü seçeceğiniz temanın kodlaması hem SEO hem de sitenizin hızı açısından sizi etkileyecektir. Sitenizde kullanacağınız temayı seçerken araştırarak seçmenizi tavsiye ederim. Benim size tavsiye edebileceğim hem seo hem de hız bakımından iki adet tema mevcut. Bunlar, Jarida ve Sahifa temalarıdır. İncelediğim kadarıyla seo ve hız bakımından olumlu sonuçlar veriyor her iki temada.

Kullanılmayan Gereksiz Eklentilerden Kurtulun

Web sitenizde bulunan tüm eklentileri tek tek kontrol edin. Daha önce kurduğunuz fakat şuan işinize yaramayan eklentileri pasif hale getirip tamamen sistemden silin. Ayrıca şuan aktif olarak çalışan eklentileri de kontrol edin. Bazı eklentiler her ne kadar işinize yarıyor olsada bazen sisteminizi aşırı şekilde yoruyor olabilir. Bu da sitenizin yavaşlamasına neden olmaktadır.

Boyutu Yüksek Olan Görselleri Optimize Edin

Sitenize yüklediğiniz resimlerin boyutu eğer yüksek ise sitenizin açılış hızı da yavaş olacak. Bu yüzden önceden yüklediğiniz resimlerinizi kontrol edip hepsinin boyutunu düşürüp yeniden yüklemenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca bundan sonra yükleyeceğiniz resimleri de bazı siteler aracılığı ile optimize ederek yükleyin. Bu sayede sitenizde gözle görülür bir hız artışı olacaktır. Unutmayın ki kullanıcılar her zaman hızlı siteleri severler. Eğer aranılan bilginin alternatifi var ise hiç bir kullanıcı yavaş sitelerde vaktini kaybetmez.

Hosting Seçiminizi İyi Yapın

Sitenizi kurmak için hosting almanız gerekmekte. Hosting alırken birçok şeyi göz önüne almanız gerekmekte. Çünkü seçeceğiniz hostingin sunucularının hızı bu konuda en önemlisidir. Alacağınız hosting çok ucuz ve kalitesiz olursa sitenizde sürekli kapanma problemi oluşacaktır. Kaliteli ve sorunsuz bir hosting almanız durumunda sitenizin hızı da artmış olacaktır. Benim sizlere hosting tavsiyem yıllardır bu sektörün içinde olan firmalara bakmanız. Her türlü sorununuzda yanınızda olmaları gerekiyor.. Özellikle sunucu, hosting, wordpress optimizasyonu konularında bilgilerinin üst düzey olmasına dikkat edin. Fiyat performans bakımından alabileceğiniz en iyi yerden almaya özen gösterin.

Cache Sistemi

Yavaş açılan bir web siteniz var ise kesinlikle Cache eklentisi kullanmanızı tavsiye ediyorum. Nedir bu cache sistemi diye soracak olursanız eğer sitenizde sizin seçtiğiniz bölümleri yani etiketler sayfalar vs. bir kez yükleyip sunucuya kaydetmektedir. Bunun avantajı ise kullanıcılar sitenize girdiği zaman sayfanın açılmasını beklemek yerine daha önce ön belleğe yüklenen sayfaları hemen görür. Bu sayede siteniz daha hızlı bir duruma gelmiş olacaktır. Cache eklentisi olarak tavsiyem ise WP Fastest Cache eklentisini kullanmanız daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Aynı zamanda veri tabanınızı da temizleyerek temiz bir web sitesi haline gelmiş olacaktır.

Kırık Linkler ve Hata Sayfalarınızı Analiz Edin

Kırık linklerin zararı sitenizde gereksiz isteklere yol açmasıdır. Bu nedenle siteniz yavaşlamış olur. Kırık linkleri online olarak tespit etmek istiyorsanız eğer size vereceğim iki adet siteden bu analizleri gerçekleştirebilirsiniz.  http://www.brokenlinkcheck.com/broken-links.php ve https://validator.w3.org/checklink bu iki adresten analizinizi yapıp sitenizi ona göre ayarlayabilirsiniz.

İçeriği Oyla
BlogGokhan