Kişisel Blog Kurma Rehberi

Kisisel-blog-kurma-rehberi WordPress

Merhaba arkadaşlar, Kişisel blog kurma rehberi başlıklı yazımda kişisel blog kurmak isteyenler için bazı önerilerde bulunmak istiyorum. İlk olarak kişisel blog nasıl kurulur bunu öğreneceğiz. Bildiğiniz üzere kişisel bloglar son zamanlarda epey popüler hale geldi, bunun farkında olmayan elbette yoktur. Her geçen gün yeni yeni kişisel bloglar kuruluyor fakat bu işin hakkını verenlerin sayısı bir elin beş parmağını geçmez. Eee sen hakkını veriyor musun ? diyenler olacaktır elbet ve nitekim haklılar da sormakta. Ben de pek hakkını verdiğimi söyleyemem. Ben sadece elimden geldiği kadarıyla bir şeyler karalayıp yazmaya çalışıyorum. Bu durumda kendime pek faydam dokunmuyor bari başkalarına yani yazmayı sevenler ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler olabilir, onlara faydam dokunsun istedim ve bildiklerimi yazmaya karar verdim.

Site kurmak çoğu kişi için korkutucu olabiliyor çünkü biraz karmaşık bir iştir site kurmak. Kendi kendinize soruyorsunuz nereden başlamalıyım, ne yapmam gerekir diye . Hiç korkmayın bu yazım belki de tüm sorularınıza cevap olabilir. Önce Kişisel blog kurma rehberi onu öğrenelim. Sizlere Vikipedi’ de yazdığı gibi aynen aktarıyorum.  “İnternet üzerinde bireysel olarak oluşturulan, genel veya belli bir odak noktası olan blog çeşididir.” deniliyor. Aslında her şey özgürlükte bitiyor. Özgür olmak yani istediğimiz konuda bir kalıba bağlı kalmadan istediğimiz şekilde bir şeyler karalayıp yazmak. Sizler de özgür bir şeyler yazmak istiyorsanız gelin bunu nasıl yapabiliriz detaylı bir şekilde anlatayım.

Önerilere geçmeden önce bir site nasıl kurulur sorusuna cevap arayan arkadaşlar için konuyu biraz daha basit tutup detaylı şekilde anlatacağım. Yani baştan başlayıp WordPress site nasıl kurulur? sorusunun tüm cevaplarını bulabileceğiniz yazımıza geçelim. 🙂 Daha sonra zaten herkes kendine bir blog kurabilecek ve hem güçlü bir alt yapıya hem de SEO yönünden güçlü siteye sahip olacaksınız. Bloggokhan olarak sizlere daha faydalı olmak için elimden geleni yapmaya çalışacağım. Sizlerden dileğim ne konuda olursa olsun kafanıza takılan ne varsa sormanızdır. Tüm sorularınıza her zaman olduğu gibi cevap vereceğim.

Adım 1: Site ismi belirlemek (Domain)

Site kurmadan önce sitenize güzel bir isim bulmak hem ziyaretçi açısından hem de SEO yönünden çok önemlidir. Ben kendi sitem için bir alan adı alırken pek düşünmedim çünkü kendi adımı aldım fakat başka domainlerim de var, onları alırken oldukça düşündüm. Demek istediğim şu ki bu konuyu fazla hafife almayın. İsim bir web sitesi için oldukça önemlidir. Daha sonradan pişman olacağınız bir alan adı satın alınmayın. Örneğin ad-soyadınızı almak istiyorsunuz fakat alamıyorsunuz. Bunun sebebi daha önceden başka birinin almasıdır yani o kişinin de ad-soyadı sizinle aynıdır. Bu durumda başka bir alan adı bulmak zorundasınız. Örneğin ben Gokhantepe.com’ u almak istiyordum fakat Gökhan TEPE isimli sanatçı olduğundan dolayı alan adı satın alınmıştı. Bu durumda ben de Gokhantepe.com.tr ‘ yi almak zorunda kaldım. 🙂

Eğer bir alan adı satın alacaksanız, alacağınız uzantının .com, .net veya com.tr olmasını kesinlikle tavsiye ediyorum. Neden diye soracak olursanız arama motorları tarafından biraz daha güçlü olarak kabul edilir bu uzantılar. Alan adının 2 yıl ve üzeri olması yine SEO açısından size fayda sağlar. Bana soracak olursanız da alan adını Nosspeed, Natro veya Alastyr gibi yerli firmalardan alıp ülke ekonomisine katkı sağlamanız daha yararlı olacaktır.

Adım 2: Site Barındırma Alanı (Hosting)

web-hosting-nedir-nasil-secilir
web-hosting-nedir-nasil-secilir

Kişisel blogumuzu açmak için alan adını bulup satın aldıktan sonra sıra geldi sitemizi barındıracak olan hosting paketimizi satın almaya. Sitemizin ilk aşamasında aşırı bir trafik olmayacağı için ucuz bir paket almalıyım şeklinde düşünebilirsiniz. Ben de sizin gibi düşündüm ve sponsor olarak bir hosting almaya karar verdim ve sponsor hostingi de buldum. 🙂 ( Arkadaşımın ve çalıştığım firmanın hostingi ) Dilerseniz sizlere bir önceki yazımda yani alan adı ( Domain ) alımı adlı yazıda söylediğim firmalardan ucuz ve hızlı bir hosting paketi satın alabilirsiniz. Ayrıca hosting seçimi içinde https://alicomez.com/en-iyi-hosting-firmasi-2018-mayis.slw bu makaleyi okuyarak seçim yapabilirsiniz. Hosting paketimizi de satın aldıktan sonra sıra geldi alan adımızı hosting paketimize yönlendirmeye, yönlendirdikten sonra WordPress kurulumunu yapın. Şuan WordPress kurulumunu sizlere anlatmayacağım fakat yardıma ihtiyacı olanlar yorum olarak yazarlarsa geri dönüş yapıp yardımcı olurum. Onun dışında WordPress kurulum videolarını internetten rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Sitemizi kurduk sıra geldi admin paneline giriş yapıp kişisel blog için yapılması gereken işlere, bu işlemleri de bir sonraki adımda sizlere anlatacağım.

Adım 3: Ayarlamalar

WordPress kurulumundan sonra kişisel blogumuz için yapılması gereken bir kaç ayarlamayı sizlere anlatmak istiyorum. Şimdi sitemiz için uygun olan site başlığı ve site açıklamasını bulmalıyız. Site başlığı özgün olmak zorundadır, tabi bu size kalmış ama ben özgün olmasını tavsiye ediyorum. Site açıklaması kısmına ise sitenizin içeriği hakkında neler olacağı ile ilgili bir kaç detay vermeniz gerekmektedir. SEO yönünden faydalıdır. Daha sonra aşağıda vereceğim eklentileri kurabilirsiniz.

 1. SEO eklentisi için All In One SEO Pack veya Yoast SEO gibi eklentileri kullanmanızı tavsiye ediyorum. Kullanımı biraz kolay bir eklenti isterseniz sizde benim gibi ilk eklentiyi kurabilirsiniz.
 2. Siteniz için yani gelen ziyaretçilerin sizlere ulaşması için bir iletişim formu eklemek istiyorsanız Contact Form 7 eklentisini kurabilirsiniz.
 3. Oluşturduğunuz menülere görsel bir zenginlik kazandırmak için Menu Icons eklentisini kurup kategorilere simge ekleyebilirsiniz.
 4. Yazı içine çeşitli detaylar eklemek isterseniz (Buton, yazı kutusu, tab gibi) Shortcodes Ultimate  eklentisini kurabilirsiniz.
 5. Site için yazıları otomatik olarak paylaşma, site istatistikleri, iletişim formu gibi onlarca eklentiyi bir arada bulunduran WordPress.com’dan Jetpack eklentisini kurabilirsiniz.
 6. Ziyaretçiler yavaş siteleri sevmezler o yüzden site hızını arttırmak için WP Super Cache işinize yarayacaktır.

Adım 4: Site İçin Doğru Tema

Bir web sitesi kurmak isteyenlerin en çok zorlandığı kısım tema bulma işlemidir. Bu işlem gerçekten de biraz yorucudur. Şahsen ben kendi sitelerim için uygun olan temaları bulana kadar epey bir yorulmuştum ve zaman harcamıştım. Sizler de tema ararken karşınıza bir çok görsel anlamda güzel tema çıkabilir. Bu temalar görsel olarak ne kadar güzel olsalar da kullanmaya gelince çoğu temanın demo adresindeki haline getirmek biraz zor bir işlemdir. Karmaşık ayarlar, kurulması zor ana sayfa sizlere biraz zaman kaybı yaşatacaktır. Bu yüzden sizlere tavsiyem doğru temayı bulmak için 2 önemli kriteri göz önünde bulundurun. Bu kriterler görsek olarak ve kullanımı kolay tema kriterleridir. 2 kriterinde bir arada olduğu temayı bulmak sizleri biraz yoracaktır. 🙂

Profesyonel olan temalar genellikle ücretli olarak satılmaktadır. Genelde yabancı sitelerde 59 dolardan başlamaktadır. Bu ücret sizleri maddi yönden biraz düşündürebilir. Fakat Türk tema satım siteleri de mevcut. Şahsen ben kendi sitemin temasını xxx tl ye almıştım. Diğer sitelerimin temasını ise xx tl ye almıştım. Ama ücretsiz ve profesyonel temalar da mevcut. Bunun için interneti biraz iyi taramanız gerekmektedir.

Adım 5: Özgün Yazı Yazma

ozgun-icerik-nedir
ozgun-icerik-nedir

Şuan da sitemizi açtıktan sonra en önemli konuya geldik. Bu konu sitemize yazı ( içerik ) girmektir. Siteye yazı girerken önemli olan unsur özgün olmasıdır. Özgün demek kopya olmayan kendi yazdığınız yazıdır. Özgün yazı yazarken mutlaka noktalama işaretlerine de dikkat etmeniz gerekmektedir. İsterseniz her gün kitap okuyup özgün yazınızı biraz daha geliştirebilirsiniz. Yazacağınız yazı en az 300 kelime olması önerilirken benim size tavsiyem siz en az 500 kelime olarak yazın. 500 kelime demek SEO yönünden daha güçlü bir site bir yazı demek. 🙂 Yazdığınız yazıya başlık verirken kullanıcıların yani ziyaretçilerin arama motorlarında ne şeklinde yazacakların düşünüp koyun. Bir yazının başlığı ortalama 60-70 kelime arasındadır. Ben bu yazıyı yazarken Kişisel Blog Kurma Rehberi olarak seçtim çünkü yazının tamamı bu yönde yazılmış. Sizde başlık seçerken seçeceğiniz başlık ile yazı içeriğinin uyumlu olmasına dikkat edin.

Yazı içeriğinde ilk 160 kelime arama motorları sonuçlarında görünür. Bu yüzden ilk 160 kelimenin içine mutlaka yazı başlığı ile ilgili bir kaç kelime koymayı unutmayın. Yazı içine koyacağınız başlık ile ilgili kelimeyi mutlaka kalın ( bold ) yapın çünkü bu SEO yönünden faydalı olacaktır. Google’ ın önerdiği anahtar kelime sayısı üçtür. Anahtar kelime için aşırıya kaçmayın çünkü bu SEO yönünden size zarar verebilir yani sitenize. Şahsen ben de anahtar kelime seçerken 3-5 kelime arası seçiyorum. Sizlerin de böyle yapmasını tavsiye ediyorum. Aşırı anahtar kelime ban yemenize sebep olabilir. Nitekim bu şekilde yapan birkaç büyük haber sitesinin ülkemizde arama sonuçlarında birden düştüğünü de görmüştük.

Adım 6: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

seo-nedir
seo-nedir

Sitemizi kurduk ve site içi SEO ( On Page SEO ) için gerekli ayarları yaptıktan sonra bu kez de sitemiz için site dışı SEO ( Off Page SEO ) işlemlerini yapacağız. Bu konuda sizlere söylemem gereken önemli bir unsur bulunmakta. Bu adımda sizlere anlattığım SEO işlemlerini sitemizi kurduktan hemen sonra yapmamalıyız. Site içi SEO işlemlerinden sonra sitenize düzenli olarak özgün içerik yani yazı girin. Benim tavsiyem bir yazı yazma planı oluşturun ve limitinizi belirleyin. Örneğin 40 yazıdan sonra bu adımdaki işlemleri yapabilirsiniz. 40 yazıdan sonra siteniz için en az 500 kelimelik bir tanıtım yazısı hazırlayın. Tanıtım yazınızda sitenizin en temel 3 kelimesine site bağlantınızı vermeyi unutmayın. Tanıtım yazımızı paylaşacağımız yerler çok önemlidir. Elinizden geldiğince kaliteli forumları ve siteleri seçin. Hatta mümkünse SEO yönünden güçlü sitelerde de ücretli olarak da yayımlayabilirsiniz

Bir önceki adımlarda size kurmanız gereken bazı eklentilerden bahsetmiştim. Bu eklentilerin içinde Jetpack eklentisinin otomatik paylaşma özelliği mevcut. Bu eklenti sayesinde sitenizde paylaştığınız yazılar otomatik olarak sosyal medya sitelerinde paylaşılır. Siteniz için Tumblr, Facebook, Twitter ve Google Plus sayfalarını kurun ve Jetpack eklentisinde birbirine bağlayın. (WordPress admin paneline giriş yapıp Jetpack eklentisini kurduktan sonra Ayarlar > Paylaşma menüsüne girip yapabilirsiniz.) Sitenizde mümkün olduğunca dışarıya link vermemeye çalışın. Eğer dışarıya link verecekseniz bu sitelerin kaliteli olması gerekiyor. Unutmayın sağlam bir site sağlam bir siteye link verirse Google‘ ın gözünde diğer sitede sağlam imajı oluşturacaktır.

Adım 7: Kişisel Blog İçin En Önemli Noktalar

Evet arkadaşlar Kişisel blog kurma rehberi yazımızda son aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Çok fazla detaylı olarak anlatmasamda elimden geldiğince bir kişisel blog için gerekli tüm işlemleri anlattım. Burada sizlerle paylaştığım detayları uygularsanız sizinde sağlam bir altyapıya sahip siteniz olacaktır. Son adımda bir kişisel blog için en önemli noktaları maddeler halinde sıralayacağım.

 • Bir kişisel blog için en önemli etmen yazardır. Unutmayın ki ; bir yazar ne kadar yazı girerse site o kadar ilerler. SEO yöntemleriyle site ancak belli bir yere kadar gelebilir, gerisi yazarın yazma becerisine kalmaktadır.
 • Ziyaretçiler sitenize elbette yorum atacaktır. Mutlaka elinizden geldiğince yorumlara cevaplar verin. Kullanıcılar cevaplanan soruları gördükçe sitenizi sevecek ve sürekli yorum yapma ihtiyacı duyacaklardır. Elinizden geldiğince uzun yorumlar verin yani kısa yorumlar olmasın. Yorumların da SEO yönünden katkısı vardır.
 • Her ne kadar ben yazı yazarken etkileyici bir dil yakalayamasamda sizlere tavsiyem bu yönde kendinizi geliştirin. Akıcı bir dille yazılan metin kullanıcılar tarafından mutlaka okunacaktır. Bu sayede kullanıcılar sitenizde daha fazla zaman geçirecektir.
 • Sitenizden hemen para kazanmayı beklemeyin. Bir süre site altyapısını kurmaya çalışın. Tam emin olduktan sonra ister Adsense başvurusu yaparsınız, isterseniz tanıtım yazısı, link verme gibi size para kazandıracak işlemler yapabilirsiniz.
 • Bir kişisel blog için en önemli işlemlerden biri de doğru eklentiler kullanmaktır. Sitede ne kadar fazla eklenti olursa site yavaşlayacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca az eklenti kullanın ve sitenin yavaş açılmasına neden olan eklentilerden uzak durun.
 • Site açılış hızı kullanıcılar için çok önemlidir. Yavaş açılan siteler kullanıcıların sitenin açılmadan terk etmesine neden olabilir. Bunu önlemek için site hızını arttıracak bir takım işlemler yapabilirsiniz. Benim burada size vereceğim bilgi mümkün olduğunca az eklenti yüklemek ve hızlı bir tema kullanmak olacaktır. Site hızınızı arttıracak işlemleri Web Sitesi Hızlandırma Nasıl Yapılır? başlıklı yazımda detaylı bir şekilde ele aldım. Yazımı okuyarak site hızınızı arttırabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Sizler de bu yazdıklarımı okuyarak ve uygulayarak bir Kişisel blog kurma rehberi için gerekli ayarları yapabilirsiniz. Web dünyasına yeni giren ve yazmayı seven insanların kendi kişisel bloglarını kurmaları için ilaç niteliğinde olan bu yazıyı umarım daha fazla kişi okur. Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz her ne varsa yorum yaparak belirtebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi sorularınızı ve önerilerinizi hiçbir zaman cevapsız bırakmayacağım.

İçeriği Oyla
BlogGokhan