Instagram DM Mesajları Masaüstüne Taşınıyor

Instagram DM Mesajları Masaüstüne Taşıyor Genel

Instagram, kullanıcılarını sevindirecek bir haber ile geliyor! Instagram’ın Direct Mesaj özelliği sadece akıllı telefonlarda bulunuyordu. Ne tabletlerinizde ne de masaüstünüzde DM özelliği bulunmuyor. Bu, ben de dahil bir çok kullanıcının şikayet ettiği bir durumdu. Şikayetlerimizi duyan Instagram imdadımıza yetişen o güzel haberi sonunda verdi. Şimdilik sadece deneme süresinde olan masaüstünde DM özelliği kullanıcılar tarafından tam not aldığında tahminen kesin olarak kullanabileceğiz. Bu özellik sadece bir kaç kullanıcıya geldi. Kullanıcıların özellik hakkındaki yorumları ve şikayetlerine göre hataları düzeltecek ve geliştirecekler. Belki de bir kaç aya artık sevdiklerimiz ve arkadaşlarımızla web sürümünden yazışabileceğiz. Beğendiğimiz komik gönderileri gönderebilecek, birlikte bu gönderiler üzerinden muhabbet edebileceğiz. “Bu özellik neden bu kadar önemli? “Biz bunu başka platformlar üzerinden de yapabiliriz.” diyorsanız, Instagram’daki popüler kullanıcılar ve çok sık DM alanlar için yararlı olabilecek özelliğe sahip.

Örneğin; giyim üzerine satış yapan büyük markalar, Instagram’da da ürünleri tanıtıyor ve ürünlerinin keşfedilmesini sağlıyor. Müşteriler de doğal olarak ürünler hakkında bilgi almak istiyor ve satın almak istedikleri gönderilerin altına yorum yazıp sormak istedikleri soruları dile getiriyorlar ya da DM üzerinden yazıyorlar. Ünlü marka her müşterinin yorumuna yanıt verebilir fakat yorumlar kısmında herkesin yorumu yoğunluktan dolayı gözükmeyebiliyor ve atlanabiliyor. Bu durumda DM daha yararlı hale geliyor. Maalesef DM’de sadece akıllı telefonlar üzerinden görülebiliyor. Bu da tanınmış markayı oldukça zor durumda bırakan bir özellik. Sadece masaüstünde değil tabletlerde bile DM kısmını kullanamıyorsunuz.

Durumu ele alıp değerlendirdiğimizde “Bu özellik daha önce neden gelmedi!” diye düşündürmüyor değil. Instagram’ın sunduğu bu yeni deneyim daha önce de belirtiğim gibi test aşamasında ama ileri ki zamanlarda büyük bir ihtimal bütün kullanıcılar masaüstü platformda DM’den aynı Facebook ve Twitter gibi sohbet edebilecek.

Instagram mobil uygulamasında nasıl DM’de mesaj gönderip yazışıyorsanız, masaüstü formatında da aynı şekilde yazışabiliyor, gönderi paylaşabiliyorsunuz. Masaüstünde Instagram bilgilerinizi açtığınızda ise aynı akıllı telefonunuza gelen bildirim gibi DM bildirimi alacaksınız.

Yazılım Mühendisi Jane Manchun Wong, internette paylaştığı bir görüntüde Instagram’ın web sürümü için DM özelliğini gösteren bir görsel paylaşmış fakat daha sonra bu özellik devre dışı bırakılmış. Buradan anlayacağımız şey yeni özelliğin bize ulaşması için daha uzun bir yoldan geçmesi gerektiği.

Neden DM Masaüstünde Kullanılmalı?

Instagram DM Mesajları Masaüstüne Taşıyor

Bu başlığı atmamamın sebebi aslında neden tabletlerde değil de sadece masaüstü için bu özellik üzerinde testler yapılıyor. Bu sorumun cevabını verebilecek bir açıklama yapılmadı ama galiba sorumun cevabını belki de bu özellik yerine tam oturduğunda cevap bulacak. The Verge sitesinde yapılan açıklamaya göre sadece masaüstü için planlamasının sebebi; önceliğin insanların sevdikleriyle iletişim sağlaması olduğunu açıklamış.

Bu özellik ile Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram ortak bir haberleşme alanı oluşturmaları için desteklediğini belirtmiş. Daha önce de bunun üzerine çalışmalara başladıklarını belirtmiş. Merakla beklenen bu özellikle birlikte Instagram’a yeni özellikler gelir mi bu da merak konusu.

Sürekli Hikaye özelliğine yeni değişiklikler getiren Instagram, web sürümü için DM çalışmalarına başladıktan ve tamamladıktan sonra bakalım bu sefer bizi ne yenilikler bekliyor. Bu tarz platformların kötü tarafı da kullanılabilirliği daha yükseğe çıkartmak için sürekli kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Değişiklik olmayan bir platform maalesef kullanılırlığını da azaltmış oluyor. Gönderi paylaşımında fotoğraflar için efekt seçiminde pek bir değişikliğe gitmeyen Instagram, Hikaye kısmında oldukça fazla çalışmış ve tahmin edemeyeceğiniz kadar birbirinden farklı efektler gelmiş. Ayrıca isteğe göre kendi veya takip ettiklerinizin gönderilerini sevdiklerinizle DM üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Paylaşacağınız fotoğraflar için yapacağınız efekt kısmında pek bir yenilik yapmamışlar ama çoklu resim ve video paylaşma yeniliği ile bazı şeyleri unutturmayı başardılar. Bu özellik senelerdir Instagram‘da geçerli ve bir çok kullanıcı bu özelliği severek, yaratıcılığını katarak kullanıyor. Böylece ortaya değişik ve eğlenceli gönderiler çıkıyor. Henüz Instagram gönderilere yapılan yorumları DM üzerinden arkadaşlarınıza gönderebilme özelliğini getirmedi. Belki bu özellik de bizden o kadar uzakta değildir…

Sizi eğlendirmeyi çok iyi başaran Instagram, bu seferde mesajlaşma ile sizi eğlendirmeyi planlıyor. Sevdiklerinize DM‘den fotoğraflardan videolara hatta GIF’lere kadar istediğinizi gönderebiliyorsunuz. Bir de bunu web sürümünde düşünün…

İçeriği Oyla
BlogGokhan

  1. Egemen

    Sonunda beklediğim bir özellik geliyor. Instagram duy sesimizi !!

    Cevapla