Hemen Çıkma Oranı Nedir ve Düşürme Taktikleri

hemen-cikma-orani-nedir-ve-dusurme-taktikleri SEO

Web sitesi olan kişiler genelde hemen çıkma oranının ne olduğunu bilirler. Tabi web sitesi olup ne olduğunu bilmeyen ve web işine yeni adım atacaklar için kısaca ne olduğunu açıklayalım. Hemen çıkma oranı nedir ve düşürme taktikleri sitenize ait istatistikleri gördüğünüz Google Analytics’ de karşınıza çıkar. Sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde kaldığı süre ile alakalı bir durumdur. Yani birilerinin sitenizde geçirdiği zaman ve sonrasında sitenizden çıkmasıdır.

Hemen çıkma oranı nedir ve düşürme taktikleri dediğimiz analiz sayesinde sitenize gelen ziyaretçilerin kaç saniye veya kaç dakika boyunca sitenizde zaman geçirdiklerini görebilirsiniz. Bu analiz sayesinde gelen ziyaretçilerin sitenizden hemen çıkıp çıkmadıklarını kontrol etmiş olursunuz ve buna göre hatalarınızı düzeltip ziyaretçilere daha olumlu sonuçlar veren bilgiler sunmuş olursunuz.

Hemen çıkma oranına baktığımız zaman eğer karşımıza çıkan değerler ( yüzdelik rakam ) yüksek ise örnek %70 80 90 gibi değerler ise ziyaretçiler sitenize girdiği zaman hemen çıkıyor demek oluyor. Eğer bu sayı az ise %5 10 20 ise ziyaretçiler sitenizde zaman geçirip daha sonra çıkıyor demektir. Kısaca değerler yüksek ise ziyaretçiler hemen çıkıyor fakat düşük ise daha çok sitenizde geziyorlar demektir. Eğer sizinde değerleriniz yüksek ise bu yazımı okumaya devam edebilirsiniz çünkü bu oranı nasıl düşürebileceğimizi açıklayacağım.

Hemen Çıkma Oranı Düşürme Yolları Nelerdir ?

Sitenize Optimizasyon Yaparak Hızlı Açılmasını Sağlayın

Bir siteniz varsa eğer hızlı olması kullanıcı deneyimi açısından oldukça yararlıdır. Çünkü gelen ziyaretçiler sitenizin hızlı olup olmadığına bakarlar. Genelde hızlı siteler kullanıcılar tarafından tercih edilir. Gelen kullanıcının sitenizde yaptığı aramalara hızlı bir şekilde ulaşması gerekir. Eğer siteniz yavaş ise kullanıcı sitenizden çıkar ve başka siteye girer. Bu durumda sitenizin hızlı çıkma oranı da yükselecektir. Eğer hemen çıkma oranını azaltmak istiyorsanız sitenizin hız testlerini yapıp gerekli optimizasyonları sağlayın.

Verdiğiniz Dış Linkleri Yeni Sekmede Açtırın

Yazdığınız makalede verdiğiniz linklere tıkladığınız zaman bu linkler her zaman yeni sekmede açılmalı. Bunu yapma sebebimiz ise eğer yeni sekmede açmazsak ziyaretçiler linke tıkladığı zaman başka siteye yönlenmiş olacak haliyle sitenizden ayrılmış olacaklar. Bu durumda yine hemen çıkma oranı artacaktır. Eğer eski yazılarınızda bu işlemi yapmadıysanız, yapmanızı öneririm. Kısa vadede etkisini göreceksiniz.

Yazılarınız Arasında Geçiş Yapın

Yazdığınız yazılarda ilişkili başka makaleye link vermeniz önemlidir. Bu makaleyi yazarken en baş kısımda ‘web‘ kelimesine ben de bir adet link verdim. Kısacası yazılarınızın içine benzer içerikler, ilginizi çekebilir tarzında başka makale linkleri verebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar sitenizde sayfadan sayfaya dolaşmış olacaktır ve bu da hemen çıkma oranını azaltacak.

Sitenizde Benzer Yazılara Yer Verin

wordpress-benzer-yazilar
wordpress-benzer-yazilar

Yayınladığınız yazının sayfasında bulunan sidebar kısmına veya yazının bitiminden sonra benzer içerikler şeklinde ister kod bilgisi isterseniz de eklenti yardımıyla yapabilirsiniz. Bu kısım ziyaretçilerin dikkatini çekmekte ve bu sayede sayfadan sayfaya dolaşmalarını sağlıyor. Bu durumda hemen çıkma oranınız azalacaktır. Örnek olarak bu makalenin sağ tarafında Son Yazılar şeklinde bir bölüm bulunmakta. Ayrıca yazı bitiminden sonra Previous Post ( Önceki yazı ) ve Next Post ( Sonraki yazı ) şeklinde bir kısım göreceksiniz.  Örnek benzer yazılar eklentisi için tıklayabilirsiniz.

Uzun ve Akıcı Dille Yazılmış Makaleler Yazın

İçeriği boş ve sıradan makaleleri kimse okumak istemez. Bu yüzden sitenizden ışık hızında geri çıkarlar. Benim size tavsiyem yazılarınızı akıcı bir dil ile, dikkat çekici başlıklarla yazın. Kendinizi ziyaretçilerin yerine koyarak yazdığınız yazıyı okuyup gözden geçirmenizdir. Eğer yazınızı beğendiyseniz gerekli ayarları yapıp paylaşabilirsiniz. Son olarak çok kısa yazmamaya özen gösterin aynı zamanda çok da uzun olmasın ki kullanıcılar sıkılmasın.

Bir makalenin daha sonuna geldik. Bu yazıyı güncel tutmaya çalışacağım. Öğrendiğim yeni bilgiler dahilinde yazıya eklemeler yapacağım.

İçeriği Oyla
BlogGokhan