DMCA Nedir? DMCA Hakkında Merak Edilenler

Dmca-Nedir Genel

DMCA Nedir? DMCA Hakkında Merak Edilenler gibi soruların cevabını bu yazımızda vereceğiz. Günümüzde makale yazarlığı oldukça popüler hale gelmiş durumda. Web sitesi olan herkes sitesine içerik girmek için saatlerce araştırma yapıyor veya makale yazabilmek için belli başlı eğitimler alıyor. Nitekim sitemize girdiğimiz içerikler bazı kişiler tarafından çalınmakta yani kopyalanmakta. Bu durumda yapabileceğimiz bir takım önlemler var.

Bu önlemlerden biri ziyaretçi siteye girdiği zaman mouse ile sağ tıklamak istediğinde ya da ctrl+c yapmaya çalıştığında bu işlemi yapamayacaktır. Bu işlemi javascript ile yapabilirsiniz. Fakat bu da içeriklerinizi tam olarak kurtarmıyor çünkü kaynak koduna giriş yaptığınızda yazıyı yine kopyalayabilirsiniz. Bu sorunun kesin çözümü için DMCA kullanmak en mantıklısı.

1- DMCA Nedir? DMCA Hakkında Merak Edilenler

dmca
dmca

Web site sahiplerinin hazırladıkları içerikleri bazı kişiler kendi sitelerine kopyalamakta. Bunun önüne geçilmesi ve emek hırsızlığına karşı sizin içeriklerinizi koruma altına almayı amaçlayan Birleşmiş Milletler yasalarına DMCA denir.

Digital Millenium Copyright Act yani kısaltma olarak kullanılan DMCA sizin yazdığınız size ait olan içerikleri korumak amacıyla kuruldu. Hem içeriğinizi koruyor hem de içeriklerin çalınması halinde o içerik hakkında işlem yapma hakkını size sunuyor.

2- DMCA Ne İşe Yarıyor?

DMCA Nedir? DMCA Hakkında Merak Edilenler, DMCA’ nın öncelikli amacı size ait olan içeriği koruma altına almaktır. DMCA sayesinde tüm içerikleriniz koruma altında olmakta ve herhangi bir kopyalanma durumunda anında müdahale etmekte. İçerikleriniz için dava açma hakkınız bile bulunuyor bu sistem sayesinde. Çalıntı içeriğin belirlenme süreci tamamen DMCA sistemi tarafından yürütülmekte. Dava açmaktan ziyade DMCA çalıntı içeriği sıralamadan kaldırıyor veya site sahibinden kaldırmasını talep ediyor. Bu işleme ise “Takedown” denir.

3- Neden DMCA Kullanmalıyım?

Neden-DMCA
Neden-DMCA

Yazdığınız içeriklerin sizden habersiz kopyalanması halinde veya kaynak gösterilmeden kopyalanması halinde başka sitelerde görmek istemiyorsanız bu sistemi kullanmanızı tavsiye ederim. İçerik çalınma durumunda sizden alan kişi kendi sitesinde paylaşırsa sıralamada önünüze bile geçebilir. Bu yüzden kullanmanızı tavsiye ederim.

4- DMCA Ücretli midir?

dmca-ücretlimi
dmca-ücretlimi

DMCA ilk kayıt olan kişilere tek kullanımlık ücretsiz olarak deneme fırsatı vermekte. Eğer sürekli kullanmak istiyorsanız Pro sürümleri vardır. Benim zamanım yok ben uğraşamam çalınan içeriklerle diyorsanız DMCA’ nın profesyonel kadrosu bu işi sizin için site başına $199 karşılığında yapıyor. Bu fiyat size fazla geldiyse aylık $10, yıllık ise $100 ödeyerek size ait çalınan içerikleri kendiniz uğraşıp bulabilirsiniz. Ücretler hakkında daha detaylı bilgiler için buradan bilgi sahibi olabilirsiniz.

5- DMCA Nasıl Kurulur?

İlk olarak siteye girip kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt olacağınız adres:

http://www.dmca.com/protection/signup.aspx

Kayıt olduktan sonra mail adresinize onay kodu gönderilecek ve bu onay kodu gelince siteye tekrar giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra beğendiğiniz ve sitenize yerleştirmek istediğiniz DMCA rozetinin kodunu belirleyip sitenize ekliyorsunuz. En kısa sürede siteniz onay alacaktır.

Son işlem olarak siteniz taranmaya başlayacak ve sistem tarafından otomatik olarak işlem bitecek. Son olarak DMCA sistemi sayesinde güvenli içeriklerin olduğu siteye sahip olmuş olacaksınız.

6- Sosyal Medya Paylaşımlarını Nasıl Kontrol Altına Alabilirim?

sosyal-medya-paylasimi
sosyal-medya-paylasimi

DMCA sistemini herkes kullanabilir. Sosyal medyadaki paylaşımlarınızı korumak için her platformun kendine ait DMCA’ ya benzer sistemi bulunmakta. Alt tarafta vereceğim linklere tıklayarak telif ihlali veyahut çalıntı içeriğiniz var ise onları şikayet edip kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram için: https://help.instagram.com/contact/372592039493026

Youtube için: https://support.google.com/youtube/answer/2807622

Facebook için: https://www.facebook.com/help/contact/208282075858952

Pınterest için: https://policy.pinterest.com/en/copyright

 

7- İçeriklerin Çalınmasının Size Zararları Nedir?

Maalesef günümüzde sık sık içeriklerimizin çalındığına şahit olabiliyoruz. Bu durum gün geçtikçe artmakta. Google tarama yaparken sizden içeriği çalan sitenin eğer sağlam referansları ve konumu var ise Google sizin içeriğinizi spama sokabilir. Bu durumda içeriği çalan kişinin sitesi sıralamada sizden yukarıda olacak ve sizden daha fazla ziyaretçi çekecektir.

ozlu-soz
ozlu-soz
İçeriği Oyla
BlogGokhan